Voda čo nás drží nad vodou.

Vyhodnotenie plaveckých podujatí za mesiac apríl.

11.05.2009 12:30

Rimavskosobotskí plavci absolvovali azda najťažší mesiac vo svojej histórii. Zatvorená krytá plaváreň otestovala zdatnosť plavcov v plnej miere. Značne oklieštené tréningy absolvovali plavci v Maďarskom meste Kazinczbarcika. Atypický bazén (33 metrov) však obohatil ich skúsenosti, čo sa napokon odzrkadlilo aj na výkonoch. Prvú súťaž absolvovali 4. apríla v Žiari nad Hronom. Na Veľkonočných pretekoch štartovalo 11 našich plavcov v zložení Šebok, Babús, Szomolai, Poljaková, Staššáková, Horváthová, Sallaiová, Repková, Antalová,  Koóš a Babúsová. Za zmienku stoja hlavne poslední dvaja plavci, ktorí sú najmladšími vychádzajúcimi talentami. Dohromady doniesli plavci 24 medailí, z toho 8 zlatých, osem strieborných a osem bronzových. Najúspešnejší bol Benjamín Babús, ktorý vybojoval až šesť zlatých medailí.

O dva týždne na tom istom mieste pokračoval Banskobystrický plavecký pohár štvrtým kolom . Takisto ho absolvovalo 11 plavcov. Tomáša Koóša nahradil Juraj Husár, ktorý sa vysokou mierou pričinil o zisk viacerých pódiových umiestnení. Štatistiky sa značne zlepšili nakoľko plavci získali až 16 zlatých medailí, 14 strieborných a štyri bronzové. K tomu pridali jedno druhé miesto v zmiešanej štafete 4x50 m VS plavci v kategórii „C“ (Horváthová, Szomolai, Sallaiová, Babús) a tretie miesto v tej istej disciplíne kategória „A“ v zložení Šebok, Staššáková, Mihály, Poljaková.

Nasledujúci deň absolvovali plavci Podujatie piatich miest v Maďarskom Salgotarjáne. Traja plavci v zložení Babús, Poljaková, Husár nedali šancu svojím súperom. Benjamín Babús získal štyri zlaté medaily, Hanka Poljaková tri zlaté a jednu bronzovú medailu a Juraj Husár tri druhé a jedno prvé miesto. V polohovkovej štafete štartovali s maďarským rekordérom na 50 metrov motýlik Viktorom Pappom, kde v kategórii Open (bez vekového obmedzenia) získali tretie miesto.

Mesiac sa dá teda hodnotiť ako pomerne úspešný, aj keď nedostatok plaveckých tréningov sa časom určite odzrkadlí. Všetci plavci tak dotiahli medailovú štatistiku za rok 2009 na krásnych 171 medailových umiestnení. Najúspešnejší je bezpochyby Benjamín Babús, ktorý to dotiahol na 40 prvenstiev! pričom len raz podľahol súperovi a skončil na druhom mieste. Ďalších osem štartov, ktoré absolvoval, bol vo výraznej vekovej nevýhode. Plavcov čaká veľmi náročný mesiac s dvomi veľmi významnými podujatiami v Bratislave a v Handlovej.